De Vroege Mens

Het Naturalis Biodiversiteitscentrum heropende zijn deuren in Leiden. Een splinternieuw familie-museum met alles over de natuur.
In opdracht van Naturalis werkte Hypsos aan de tentoonstelling "De Vroege Mens". Hier worden bezoekers meegenomen door de geschiedenis van hun soort, de mens. Om dit complexe verhaal aantrekkelijk en toegankelijk te maken voor het doelpubliek van Naturalis, koos men een icoon: Pithecanthropus, Homo erectus, de rechtopstaande mens. De overblijfselen van deze vroege mens zijn absolute parels in onze kennisontwikkeling over (onze) evolutie. Ze werden ontdekt door de Nederlander Eugène Dubois en maken deel uit van de collectie van Naturalis.
De presentatie volgt het motto: Less is more. De ruimte is indrukwekkend maar eenvoudig in ontwerp. Eerst is er een audiovisuele presentatie, vervolgens een schatkamer met de belangrijkste fossielen en tot slot een levensecht beeld van Homo Erectus, gebaseerd op de fossielen, speciaal vervaardigd voor Naturalis.

Verlichtingseffecten
De tentoonstelling is ontworpen door Onne Brouwer van Designwolf. Hij heeft een aantal subtiele maar mooie effecten bedacht om de tentoonstelling uit te lichten, die Hypsos in nauwe samenwerking met Onne heeft ontwikkeld.
Dit zijn een aantal subtiele effecten die de tentoonstelling een bijzondere touch geven:
- In de vitrine met botfragmenten en het menselijk model lijken het dijbeen en de schedelkap te zweven in de lucht door hun presentatie in een zwart frame. Een spiegelfolie op de middenwand van de vitrine "projecteert" het beeld van het model over de botfragmenten, waardoor ze plotseling zichtbaar zijn op de plaats waar ze thuishoren. Je zou kunnen spreken van een analoge vorm van Augmented Reality.
- In het laatste gedeelte is er een levensechte oervrouw wiens botfragmenten zijn gevonden. Deze reconstructie is gemaakt door de Nederlandse kunstenaars Adrie en Alfons Kennis. Vanaf de grond zijn een aantal schijnwerpers gericht op de achterwand, waardoor de bezoekers niet alleen de schaduw van de oervrouw zien, maar ook die van henzelf. Zo worden ze onderdeel van het verhaal over de ontwikkeling van de mensheid.

• Design by Onno Brouwer from Designwolf
• Design development by Hypsos
• Construction of the exhibition by Hypsos
• Installation on location by Hypsos
• Lighting design by Onne Brouwer from Designwolf
• Objectmounting by Marianne Inkelaar
• Wax statue by Gebr. Kennis & Kennis
Video door Naturalis Biodiversity Museum